منطقه مازیچال

 منطقه مازیچال در کجا واقع شده است؟

 مازیچال در فاصله حدود 18 کیلومتری ضلع غربی شهرستان کلاردشت و 27 کیلومتری شهرستان عباس آباد قرار دارد.

جاذبه های گردشگری

 وجود جنگل های انبوه و ابرهایی سفید و دوست داشتنی که در هنگام بارش باران زینت دهنده آسمان دهکده است، موقعیت و جایگاه گردشگردی روستا را ممتاز و کم نظیر کرده است. کوه ها و شکل قرارگیری تپه ها باعث به وجود آمدن ابرهایی است که دائم درحال تغییر شکل هستند. کلبه های ییلاقی روستاییان که تنها در فصل تابستان مورد استفاده اهالی قرار می گیرد، در میان منظره سرسبز و آسمان آبی تصویری آرامبخش و رویایی را برای گردشگران خلق می کند. در فصل بهار رویش گل های پیش پیشا (پامچال) و گل ونوشه (بنفشه)،  نقشی دل انگیز و تکرار نشدنی بر خاطره ها می زند و رنگ زیبایشان در ذهن می ماند و فکر را رنگین می کند. جاده جنگلی پر از درختان بلوط که به دهکده ییلاقی مازیچال می رسد،  بسیار سرسبز و تماشایی است. گاهی این مسیر را مه غلیظی فرا می گیرد که در این صورت باید از اهالی راه بلد منطقه برای رسیدن به روستا کمک بگیرید. در طول مسیر قبرستان های قدیمی که درختان و گیاهان جنگلی آن ها را فراگرفته قابل مشاهده است، که تنها اثری از آن ها باقی مانده و امروز دیگر اهالی رفتگان خود را در این قبرستان ها به خاک نمی سپارند. در کنار زیبایی ها و جاذبه های این روستا می توانید از جنگل‌های زیبای عباس آباد، درختان بلوط، افرا وکاج‌های سوزنی انبوه و صدای پرندگان وحشی درون جنگل لذت ببرید.

بهترین زمان برای سفر

هرفصل با خصوصیات خاص خود، منظره ای تازه و متفاوت برای این روستا را به ارمغان می آورد. در فصل بهار هوا بسیار مطبوع و لذت بخش است و سرسبزی روستا و پیرامون آن با گل های زیبای بهاری چشم اندازی چشم نواز و آرام بخش را به وجود می آورد. در تابستان اما نیز چون در ارتفاعات قرار دارد از رطوبت و هوای شرجی خبری نیست و مثل بهار دوست داشتنی خواهد بود. ولی برخی نیز مازیچال را در پاییز می پسندند و دوست دارند برگ زرد و نارنجی درختان زیر پاها هایشان خش خش کند و در نهایت عده ای دیگر نیز در آن را در لباس سفید برفی می پسندند به طوری که زمستان هایی سرد و پر برف دارد که جاده ها و مسیر ها را سفید پوش می کند.

محصولات و سوغات

تمشک، توت، آلو جنگلی، سیب، گلابی، فندق، زغال اخته، زرشک، ازگیل، زالزالک، گلابی وحشی( خوج)، سوغات: پنیر، دوغ و ماست چکیده را می‌توان برای سوغات از روستاییان تهیه کرد.

حیات وحش مازیچال

خرس، سمور، گرگ، مرال، شوکا، گوزن، گراز، شغال. وجود انواع پرنده، از پرندگان شکاری گرفته تا پرندگان زینتی نیز زیبایی مازیچال را چند برابر کرده است. پرواز عقاب‌ها، خرامیدن قرقاول‌ها و نوای دل‌انگیز پرندگان کوچک و زیبای زینتی آنقدر زیباست که دلت می‌خواهد برای شنیدن طبیعت، ساعت‌ها چشمانت را ببندی و با جان و دل به صدایشان گوش کنی. تنوع گونه های جانوری مازیچال  بسیار حائز اهمیت است و انواع پستانداران و پرندگان وحشی در این منطقه زندگی می کنند از جمله: سنجاب، گوزن،  بز، پلنگ، خرس، خرگوش، خوک، شغال، گربه وحشی، جوجه تیغی، گورکن، گرگ،  قرقاول، لاشخور، دارکوب، دم جنبانک کبک، قوش، کبوتر، زاغچه، جغد،  بلدرچین و خزندگانی از قبیل مار و لاک پشت. این منطقه ارزشمند به عنوان منطقه مهم بین‌المللی برای پرندگان ( IBA ) ثبت شده است.

پوشش گیاهی

 جنگل ییلاق مازیچال از جنگل های هیرکانی ایران محسوب می شود و نوع خاک این منطقه موجب شده تا پوششی متنوعی از انواع درختان، بوته ها و گیاهان را شامل شود. جنگل مازیچال  از آستارا تا شرق گرگان به طول 800کیلومتر و عرض حدود 110 کیلومتر واقع است. که قدمت آن به دوره سوم زمین شناسی برمی گردد. در حال حاضر 150 گونه بومی درختی و بوته ای مانند شمشاد و انجیلی وجود دارد. در این منطقه جنگلی و در ارتفاعات کمتر از 50 متر از سطح دریا غالبا دارای گیاه شمشاد و بلوط است، در ارتفاعات 400 متر از سطح دریا بلوط ، ممرز و در ارتفاع 1800 تا 3000 متر از سطح دریا درختان راش هیرکانی دیده می شود که به همراه درختان ممرز و بلوط گونه‌های غالب این بخش را تشکیل می دهند. در فصل بهار رویش گل های پیش پیشا ( پامچال ) و گل ونوشه ( بنفشه ( وجود دارد. نراد، سپیدار، افرا، داغداغان، توسکا، نمدار، راش، گل سرخ وحشی، بلوط سیاه، ممرز، سیاه‌تلو، بلوط، ملچ، گل سوسنیان.

غذای محلی

بهترین خوردنی‌هایی که می‌توانید در مازیچال سراغ بگیرید لبنیات تازه است. روستاییان بیشتر به شغل دامپروری و گاوداری مشغول هستند و مغازه یا فروشگاهی در منطقه وجود ندارد؛ به همین دلیل در این منطقه غذای محلی وجود ندارد. پس غذای کامل به تعداد وعده‌های لازم با خود همراه داشته باشید.

زیر ساخت های منطقه ( آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت )

آب و برق و گاز و اینترنت ندارد. تلفن همراه تنها در برخی نقاط مازیچال آنتن دارد.

نزدیکترین مراکز درمانی

بیمارستان کلاردشت، 18 کیلومتر

نزدیکترین اداره امنیتی (اداره پلیس)

اداره پلیس کلاردشت، 18 کیلومتر

جاذبه های گردشگری استان مازندران

خرید آنلاین پروازهای داخلی

رزرو هتل های استان مازندران

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.