پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان در کجا قرار دارد؟

پارک ملی گلستان در مرز مشترک بین استانهای خراسان شمالی، سمنان و گلستان قرار گرفته است. شهر گنبد، شهر بجنورد و شهرگرگان از نزدیکترین شهرها  به پارک ملی گلستان میباشند که شهر گنبد با فاصله حدود55 کیلومتر و شهر بجنورد حدود 130  کیلومتر،  همچنین گرگان با حدود 2 ساعت فاصله از پارک ملی گلستان همسایگان مسکونی این منطقه به شمار میروند. این منطقه به مینو دشت و شهرستان گالیکش نزدیک تر است.

تاریخچه پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان در سوم دی ماه سال 1387 هجری شمسی به عنوان پانزدهمین اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید. این پارک بی نظیر و زیبا در نوزدهم مرداد ماه سال 1336 هجری شمسی با نام «منطقه حفاظت شده آلمه واشکی» توسط کانون شکار ایران تحت حفاظت قرار گرفت. پارک ملی گلستان در سال 1342 به نام «پارک محمدرضا شاه» و در بیست و دوم بهمن ماه سال 1343 هجری شمسی به نام «پارک وحش» نامگذاری شد، اما در شهریور ماه سال 1350 هجری شمسی با الحاق سی و چهار هزار هکتار پارک وسعت یافت و در سال 1353 هجری شمسی با نام «پارک ملی» شهرت یافت. پارک ملی گلستان در مینو دشت، دارای زیبایی های خیره کننده ای است که در آن می توان به رویاپردازی پرداخت و از دیدن گونه های متنوع گیاهی و جانوری لذت برد.

جاذبه های گردشگری پارک ملی گلستان

 بیست و یک دهنه چشمه، رودخانه، کوه و دره از دیگر جذابیت های این پارک جنگلی زیبا و رویایی است. دیدن پروانه های رنگارنگ، درختان گوناگون در فصول مختلف و مشاهده گرازها به خصوص در میان سپیدی برف از دیگر زیبایی های این منطقه است. اقامت در پارک البته با مجوز می تواند شانس دیدن بسیاری از گونه های جانوری را به شما بدهد تا بتوانید از این پارک زیبا و رویایی لذتی دو چندان ببرید. آبشارهای زیبایی همچون آبشار جنگل گلستان با ارتفاع 70 متر و آبدهی 30 لیتر در ثانیه در 40 کیلومتری شهر گالکیش و آبشار زیبای آق سو در این پارک وجود دارد که مسافران را ترغیب به دست کم یک شب استراحت و ماندن در آنجا می کند. آبشار اوچر از دیگر دیدنی های این پارک است که آبشاری مرتفع به ارتفاع 110 متر است. وجود دره ها و کوه های متنوع در این پارک، زیبایی آن را دو چندان کرده است که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم(شاخا، آدنس،  قره قاشلی، یکه قدم، آلو باغ، قره قون، آلی دالی ، جمشید آباد، المه، آق سو). طبیعت بکر در این منطقه خیلی وقته بی بدیل خداوند را به رخ تمام جهانیان می کشد.

بهترین زمان سفر

در هر فصلی که بخواهید از این پارک دیدن کنید به زیبایی وصف ناپذیری از طبیعت روبرو خواهید شد. اگر در فصل بهار به آن جا بروید می توانید طبیعت تازه و گل های خوش رنگ را تماشا کنید. اگر در فصل تابستان به آنجا سفر کنید ، حیات  وحش مختلفی مثل مرال ها را خواهید دید و در فصل پاییز هم قارچ ها در این منطقه رشد می کنند و فصل زمستان هم زیبایی های خود را دارد.

پوشش گیاهی

 در این پارک گونه های گیاهی مختلفی  زندگی می کنند. گونه‌های گیاهی این پارک شاخص‌های گونه‌‌های هیرکانی، ایرانی – تورانی،‌ مدیترانه‌ای، اروپا – سیبری و… را توأمان دارد. گونه‌های گیاهی پارک آن قدر وسیع است که شامل گونه‌های باستانی، اندمیک (گونه‌هایی که فقط در مرز جغرافیایی ایران وجود دارند)، اقتصادی، زینتی،  دارویی، حفاظتی می باشد.  پارک ملی گلستان از نظر طبقه‌بندی اقلیمی، دارای 3 اقلیم متفاوت خشک، نیمه‌خشک و نیمه‌مرطوب است. به همین دلیل این پارک پوشش گیاهی متنوع از استپی خشک تا جنگل‌های انبوه دارد. به دلیل نوع آب و هوای پارک جنگلی گلستان سه ناحیه از لحاظ پوشش گیاهی در آن وجود دارند. توت، ملج، توسکای قشلاقی، ازگیل، ولیک، داغداغان، سیامتو، زالزالک، گلابی وحشی، تمشک، دغدغک، انار وحشی، گوجه وحشی، گردو، کهلو،  شیرخشت و بسیاری دیگر از گیاهان در ناحیه مرطوب پارک جنگلی گلستان هستند و در کف جنگل می توان از زیبایی خیال انگیز گیاهانی چون متامتی، سرخس لذت برد. اما در نواحی خشک تر می توان بوته های کلاه میرحسین،  درمنه،  خار شتر، گز،  درختچه های زرشک، کاروان کش، چوبک و انواع دیگری از گیاهان را مشاهده کرد. این تنوع پوشش گیاهی در پارک جنگلی گلستان باعث زیبایی بیشتر این فضای رویایی گردیده و البته گونه های گیاهی مهمی هم مانند بلند مازو، بلوط، خرمندی، زبان گنجشک، گونه های ارس، تاغ، کرکو، توسکا، اوری، شیردار، بارانک، نمدار، افرا، انجیلی و ممرز را هم می توانید در این پارک جنگلی مشاهده نمایید.

حیات وحش

شصت و نه گونه از پستانداران در پارک زیبا و رویایی در جنگل گلستان زندگی می کنند. به طور مثال، سمور جنگلی یکی از گونه های گوشتخواری است که تنها در پارک جنگلی گلستان زندگی می کند. خرس قهوه ای و پلنگ در کنار شوکا، گراز، مرال، آهوی ایرانی،  بزکوهی، قوچ و میش وحشی، وشق، روباه سرخ، گرگ، گربه جنگلی، تشی و روباه ترکمنی تعدادی از انواع پستاندارانی هستند که زیستگاه خود را پارک زیبا و رویایی جنگل گلستان انتخاب کرده اند. هجده گونه از راسته خفاشان نیز در این منطقه زندگی می کنند. یکی از گونه های منحصر به فردی که در پارک ملی گلستان زندگی می کنند، گوسفند وحشی اوریال است که از زیر گونه های گوسفند وحشی ایرانی بوده و بزرگترین و قدیمی ترین نوع گوسفند وحشی محسوب می شود. طی آماری که در سال 1350 هجری شمسی تهیه شد، در حدود یکصد و پنجاه هزار راس قوچ و میش اوریال در پارک رویایی و زیبای جنگل گلستان زندگی می کرده که برابر با سه چهارم کل گوسفندان وحشی اوریال جهان هستند. در ارتفاعات جنوبی پارک می توان به راحتی این نماد حیات وحش پارک را مشاهده کرد. همه حیوانات آن همانند بیشتر نقاط ایران از مردم فراری هستند، به غیر از گرازها که حتی از دست مسافران غذا هم می خورند. این گرازهای اخت گرفته با انسان تبدیل به یکی از جذابیت های امکانات رفاهی پارک ملی گلستان شده اند. متاسفانه، نوزده گونه از جانوران این منطقه رویایی و زیبا، در خطر انقراض قرار دارند. روباه ترکمنی،  هما، بالابان، گیلان شاه خال دار، قوج و میش، کل، بز، مرال و شوکا از این دست جانوران در خطر انقراض هستند. یکصد و چهل و نه گونه پرنده در این منطقه زیبا و رویایی زندگی می کنند که شصت دو گونه آن بومی هستند و چهل و هشت گونه در فصول تابستان و بهار در این منطقه دیده می شوند. از میان این پرندگان می توان به قرقی، دلیجه، جغد شاخ دار، عقاب دوبرار،  بالابان،  هما، عقاب دریایی دم سفید، دال سیاه، دال، سارگپه و ساگپه بال بلند، کبک، تیهو، قرقاول، دم سرخ ها، زنبورک ها، کوکر سینه سیاه ابیا، بلدرچین معمولی، دارکوب سیاه، توکای باغی، بلبل، زنگوله بال و انواع سهره ها و زرد پره ها و مگس گیرها اشاره کرد.

 

رودخانه

رودخانه های مختلفی در این پارک می باشد که از مهمترین آن ها می توان به جانو، دوشان، قرتو ، زاو،  چشمه های مادرسو،گلستان و کرکولی اشاره کرد.

 

عوامل طبیعی و غیر طبیعی که این منطقه را تهدید می کند؟

وجود شکارچیان غیر مجازی که حیوانات پارک را شکار می کنند که خطری جدی برای گونه های کمیاب محسوب می شوند. رفت و آمد های زیاد که سبب تصادف های زیاد و کشته شدن حیوانات به خصوص گرازها در جاده می شودآتش سوزی و سیل که باعث از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری زیادی می شود.

امکانات رفاهی و گردشگری

پارکینگ ها و کمپینگ هایی جهت استراحت و اقامت شبانه در پارک ملی گلستان ایجاد شده است که امکان دسترسی به آن ها آسان و نیز از برخی جنبه های اساسی تفرجگاهی مانند ملاحظه مناظر زیبا و بدیع، امکان مشاهده انواع پرندگان و حیوانات حایز اهمیت است. این پارکینگ ها حداقل وسایل و تجهیزات تفرجگاهی از قبیل میز و نیمکت، اجاق، زباله دانی و سرویس های بهداشتی را دارند. ساختمانی به منظور ارایه اطلاعات، نمایش فیلم ها و اسلایدهای مربوط به منطقه و نیز بیان وسایل زیست محیطی ایجاد گردیده است. البته در محل پارک ملی گلستان، مامورین سازمان حفاظت محیط زیست جهت ارایه اطلاعات و راهنمایی های لازم در خدمت هم میهنان عزیز و جهانگردان هستند.

جاذبه های گردشگری استان گلستان

خرید آنلاین پروازهای داخلی

رزرو هتل های استان گلستان

 

 

 

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.