روستای اسطرخی

روستای اسطرخی در کجا قرار دارد؟

این روستای زیبا از جاذبه های شیروان، در  28 کیلومتری جنوب شهر شیروان و در دهستان گلیان قرار دارد، مکانی که در دره‌ای نسبتا ژرف قرار گرفته  است.

بهترین زمان سفر به اسطرخی

از اول اردیبهشت تا اواخر مهرماه.

جاذبه های  گردشگری

آبشاراسطرخی،  در مسیر رسیدن به آبشار  غارهای طبیعی و زیبا مانند غار گلیان وجود دارد. مقبره شاهزاده عبد الرحمان، کوچه آشتی کنان (این کوچه، کم عرض ترین کوچه این روستا با عرض 80 سانتی متر است. به گفته ی مردم روستا زمانی که دو نفر با هم قهر می کردند، مردم در این کوچه جمع می شدند تا آن دو نفر را آشتی بدهند به این صورت که دو نفر ابتدا در حمام مجاور کوچه غسل می کنند؛ سپس هر کدام از دو سر کوچه وارد می شدند و به طرف یکدیگر می آمدند و آشتی می کردند(. دره اسطرخی (در دامنه شرقی و غربی این دره، درختان بسیار زیادی وجود دارند که آن را شبیه جنگل کرده است). در واقع می توان گفت این جاذبه های طبیعی و زیبا در کنار اداب و رسوم کهن مردم، این دهکده را به یک موزه ی طبیعی تبدیل کرده است.

پوشش گیاهی

در این روستا درختی کهن و تنومند از گونه سرو کوهی وجود دارد که محیط ساقه آن حدود پنج متر است و طول عمر آن به بیش از 600 سال می رسد. و همچنین در کوه های اسطرخی انواع گیاهان طبی نظیر ساری گل، کماف گون، کاسنی، زیره، شقایق، درمنه ترکی و سیب کوهی دیده می شود.

اقوام وزبان

مردم اسطرخی از ترک های قارشی قزی ماورالنهر هستندکه در زمان نادرشاه در نقل و انتقالات اقوام به این نواحی کوچ کرده اند و قدمت روستا نیز با توجه به قبرستان قدیمی آن موضوع فوق را تایید می کند. و به زبان ترکی تکلم می کنند.

رودخانه

 در این روستا رودخانه ای قرار دارد، که از کنار روستا می گذرد. این رودخانه روح نواز که از چندین چشمه کوچک و بزرگ تشکیل شده و پس از طی مسافتی کوتاه به آبشاری زیبا و بلند تبدیل شده و آب آن از ارتفاع 20 متری به ته دره سرازیر می‌شود؛ هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

محصولات و سوغات

محصولات عمده آن شامل: گردو، کشمش، سیب زمینی، گندم و جو و مقداری میوه درختی است. محصولات دامی آن روغن زرد، ماست خشک معروف به کمه، دوغ، شیر، گوشت، در این روستا بره و بزغاله نیز به فروش می رسد. سوغات آن نیز کشمش اشقاری و کشمش گردی روغنی می باشد. کشمش اشقاری روش به دست آوردن آن به صورت زیر می باشد(از یک نوع گیاه که در مسیر کارخانه شیروان درو می کنند این گیاه را خشک می کنند آتش میزنند که از آن مقداری آب سیاه تولید می شود که ان را با فشار تبدیل به یک سنگ سخت سفت می کنند و سپس آن سنگ را می شکنند و دوباره می جوشند و زلالش می کنند انگور را در حال جوشاندن داخل ظرف اشقاری 2 تا 3 ثانیه فرو می برند و سپس آنرا به مدت 2 روز روبه رو آفتاب آویزان می کنند و کشمش شقاری تولید می شود. کشمش گردی روغنی نیز برای اولین بار از کشور استرالیا صادر شد.

غذای محلی

آش قلیه، کله جوش، کاچین که به زبان محلی به آن کچین نیز می گویند. یارمه، آبگوشت محلی که با گوشت گوسفند طبخ می شود. چلو مرغ، چلو گوشت.

صنایع دستی

تعداد 3 عدد کارگاه نجاری دسته بیلی، برف روبی، نردبان، در و پنجره سازی چوبی، آسیاب که با آن گندم آرد می کنند. پلاس بافی، خورجین که برای چهارپایان استفاده می شود که جنس آن از قالی و پلاس می باشد. و همچنین چادر شب، سفره کردی، که هم اکنون در روستا انجام نمی شود .

حیات وحش

آهو، گراز، خوک، یوز پلنگ، شغال، روباه، جغد، کلاغ های بال سفید، گنجشک که به زبان محلی به آن سبزه قبا می گویند که در فصل تابستان ظاهر می گردد. گنجشک های شانه دار، هدهد، کبک، و گونه پرنده لاشخور که هم اکنون کمیاب شده است.

موسیقی محلی

تار و خواندن سرودهای محلی .

زیر ساخت های منطقه ( آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت)

آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت دارد.

معدن

معدن خاک رس و سنگ

نزدیکترین مراکز درمانی

خانه بهداشت داخل خود روستا دارد.

نزدیکترین اداره امنیتی ( اداره پلیس)

پاسگاه روستای گلیان که تا روستای اسطرخی 7 کیلومتر فاصله دارد. و تا اداره امنیتی شهر شیروان 34 کیلومتر فاصله دارد.

جاذبه های گردشگری استان خراسان شمالی

خرید آنلاین پروازهای داخلی

رزرو هتل های استان خراسان شمالی

 

 

                                                                                                 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.