روستای ماخونیک

روستای ماخونیک در کجا قرار دارد

ماخونیک یکی از هفت روستای شگفت‌ انگیز ایران است. ماخونیک روستایی است که در دهستان دُرُح بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی واقع شده‌ است. منطقه  ماخونیک متشکل از 12 آبادی است که روستای ماخونیک بزرگترین آنها محسوب می ‌شود. این روستا شامل ماخونیک، کفاز، چاپنسر، توتک، سفال‌بند، سولابست، لجونگ (سفلی و علیا)، لاته بلوچ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارو است.

ویژگی روستای ماخونیک

 روستای ماخونیک به دلیل معماری، آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردمانش به عنوان یکی از هفت روستای شگفت انگیز ایران معروف شده است. این روستا بعلت کوتاه قد بودن ساکنانش به سرزمین لی لی پوتها معروف است. تمام خانه های روستا به مسجد اصلی روستا که در وسط آن قرار دارد راه دارند . بنابراین معماری روستا یکی دیگر نشانه‌‌های فرهنگی آن است.

جاذبه های گردشگری

کوتاه قد بودن اهالی این روستا،یکی از جاذبه های این روستا به شمار می آید. البته این موضوع برای دوران گذشته‌ است و اکنون در این روستا تقریباً قدها متعادل گشته‌ است.از آثار تاریخی ماخونیک می‌ توان به سنگ سیاه (سنگ نگاره) ماخونیک،  بنای برج و قلعه،  برج گل انجیر،  منزل سرگردونی،  نادر مرده  اشاره کرد.

بهترین زمان سفر

به علت زمستان های سرد بهترین زمان سفر به ماخونیک فصل بهار است.

زبان و اقوام

مردم ماخونیک اصالتاً افغان می‌ باشند که در چند قرن پیش از افغانستان کوچ کرده‌ اند و ماخونیک را جهت زندگی برگزیده‌ اند. مردم منطقه ماخونیک مسلمان، دارای مذهب اهل تسنن (حنفی) و پیرو ابوحنیفه نعمان بن ثابت از ائمه چهارگانه اهل سنت است، مردم ماخونیک به زبان فارسی با لهجه ی محلی صحبت می کنند.

محصولات و سوغات

عمده محصولات کشاورزی منطقه شامل گندم،  سیر،  جو،  شلغم،  چغندر و زردک است. و مردم این منطقه به میزان محدودی به کشت گوجه فرنگی، پیاز و زعفران نیز می‌ پردازند.کاشت محصولات باغی در روستا چندان به چشم نمی‌خورد و فقط تعدادی درختان عناب،  توت،  انجیر،  انار،  سیب،  انگور و بادام در کنار جوی‌ های آب و نزدیکی استخر کاشته شده‌ است.سوغات آن نیز گیاهان دارویی مثل: سیر، آویشن.

صنایع دستی

از عمده ترین صنایع دستی قالی بافی می باشد.و همچنین گلیم بافی، کرباس از صنایع دستی دیگر آن می باشد.

پوشش گیاهی

درخت عناب،  و همچنین در اطراف این روستا درخت بنه نیز به صورت خود رو وجود دارد و بنه همان درختی است که اهالی روستا میوه آن را جمع آوری کرده و پس از خشک کردن می کوبند و با آرد و شلغم به مصرف غذایی می رسانند.

حیات وحش

کل، بز، قوچ، کبک، هوبره. منطقه جهانی حفاظت شده  اوریال شهرستان درمیان که فاصله آن تا روستای ماخونیک 10 الی 15 کیلومتر است.

غذای محلی 

متدوال ترین غذاهای اهالی  روستا کشک بنه، قروت، فنجیک، شلغم، چغندر، کورگی و کاچی است که در این میان کاچی از مهمترین و متداولترین غذاهای این منطقه است که بیشتر از شغلم درست می شود. مسئول حوزه پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی آب قروت، کشک، قلورشیر، قلور ترش، گندم کله، سوزی، اشکنه زن کاهل، آب دوغ، گرماس، آب ماست، کاچی شلغم، اشترغاز، تلخو و پختیک را از مهمترین غذاهای مرسوم روستای ماخونیک در گذشته عنوان کرد. وی افزود: پختیک یکی از مهمترین و عمده ترین مواد غذایی مردم بوده و معمولا برای نهار آن را مصرف می کنند که این وعده غذایی را در گویش محلی به آن نیم روز می گویند.

زیر ساخت های منطقه(آب و برق و گاز و تلفن و اینترنت)

آب و برق و پوشش شبکه (موبایل)دارد.اینترنت و گاز ندارد. 

نزدیکترین فاصله تا مراکز درمانی

خانه بهداشت داخل خود روستا دارد. 

نزدیکترین فاصله تا اداره امنیتی(اداره پلیس)

بخش درح پاسگاه دارد که نزدیکترین فاصله به روستا است.

 

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

خرید آنلاین پروازهای داخلی

رزرو هتل های استان خراسان جنوبی

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.