روستای ازمیغان

 روستای ازمیغان در کجا قرار دارد؟

روستای ازمیغان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس است.  این روستا در 40 کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی قرار دارد و می توان به راحتی گفت که یکی از بی نظیر ترین روستاهای ایران و جهان است.

جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی

جاذبه های طبیعی:

1-پیوند شالیزار و نخلستان

ازمیغان تنها جایی است که در آن می توانید شاهد کشت خرما و برنج در کنار یکدیگر باشید. در این روستا، دو منطقه گرم و مرطوب و گرم و خشک قرار دارد که در یکی خرما به عمل می آید و دیگری مناسب کاشت برنج است. قرار گیری روستا در یک دره ی کم عمق و وفور آب در ابتدا تا انتهای این دره باعث شده تا ازمیغان از جغرافیای گرم و خشک ایران فاصله بگیرد و به سبب بیشتر بودن آب نسبت به زمین کشاورزی محل خوبی برای شالیکاری باشد. درختان نخل این روستا که به صورت خودرو و گروهی رشد کرده اند، دارای بافت ردیف و منظم نیستند و به صورت گروه های چهار یا پنج تایی در کنار یکدیگر قرار دارند. زمین های حد فاصل این درختان نخل به‌ صورت پلکانی شکل گرفته اند تا از شیب منطقه کاسته شود و مکانی برای شالیکاری به وجود آید.

2-طبیعتی تماشایی در یک منطقه کویری

ازمیغان در دل یک منطقه ی کویری قرار دارد اما سبزی نخلستان ها و شالیزارهایش، حال و هوایی متفاوت را در آن ایجاد می کند. این روستا به سبب برخورداری از رودخانه های دائمی، متفاوت از روستاهای دیگری است که در مناطق کویری به چشم می خورند. در اینجا مهم ترین عنصر حیات یعنی آب وجود دارد و باعث شده تا از میغان چهره ی سبز و مرطوبی به خود گیرد. از سوی دیگر وجود جاذبه هایی همچون آبشار قدمگاه و گونه‌های گیاهی وحشی چون درخت انجیر کوهی با ارتفاع 20 متر و قدمت 300 ساله، از جمله عوامل جذب طبیعت دوستان به این روستا هستند.

3-تخت عروس

یکی از دیدنی هایی که گردشگران از دیدن آن لذت می برند، قسمتی به نام تخت عروس است که از زیبایی خاصی برخوردار می باشد. این قسمت به خاطر وجود سنگ بزرگ سفیدی که در کف دره خود نمایی می کند، به این نام خوانده می شود. این سنگ بزرگ سفید در وسط رودخانه قرار دارد و به سبب آنکه از دو طرف آن آب در حال حرکت است، به مانند یک تخت به نظر می رسد.

جاذبه های تاریخی روستا

4-مزار سید محمد بن جعفر طیار

در روستای ازمیغان، آرامگاهی قرار دارد که آن را منتسب به سید محمد بن جعفر طیار می دانند که برادرزاده ی امام اول شیعیان، علی بن ابی طالب (ع) است. بنای این آرامگاه بر روی یک بلندی قرار دارد و مشرف به روستای ازمیغان می باشد. مزار اصلی و اولیه این آرامگاه مربوط به زمان ورود اسلام به ایران بوده اما در طول تاریخ بارها تخریب شده و مورد بازسازی قرار گرفته است. از جمله عوامل مخرب این آرامگاه، می توان به زلزله سال 1357 اشاره کرد که به کلی آن را نابود نمود. مردم اعتقاد قلبی خاصی به این امامزاده دارند و گفته می شود که هرساله تا 10000 نفر برای زیارت و ادای نذر به این منطقه می آیند. در کنار این زیارتگاه مزار شهدای ازمیغان قرار دارد که 4 شهید هستند و از احترام خاصی در میان مردم برخوردارند.

5-قلعه دختر

در 5 تا 6 کیلومتری بالا دست و پایین دست روستا، خانه هایی دستکند وجود دارند که در میان محلی ها به نام قلعه دختر شهرت پیدا کرده اند و امروزه از برخی از آنها به عنوان انبار یا آغل استفاده می شود. دو خط نوشته، شبیه عربی نیز در روستا وجود دارد که احتمال می رود از دوره محمد بن جعفر طیار به جای مانده باشد.

سد و رود

ازمیغان از معدود روستاهایی است که رودخانه‌های دائمی دارد و آب آن بیشتر به مصرف کشاورزی و باغداری می‌رسد. ازمیغان دارای یک رودخانه دائمی است که با احداث بند در بالا و پایین روستا و کانال های انتقال آب، استفاده بهینه از این مایه حیات شده است.

محصولات و سوغات

محصولات: روستای ازمیغان از نظر پوشش گیاهی یکی از منحصر به فرد ترین مناطق کویری است که در آن خرما، انگور، سیب، پرتقال، نارنگی، نارنج، خرمالو، آلو، زردآلو، شلیل، هلو، گلابی، به، گردو، بادام، خیار، خربزه، هندانه، طالبی، جو، گندم، برنج و انواع سبزیجات موجود است. سوغات: سوغات ازمیغان برنج «چمپا»، خرما، نوعی مارمالاد محلی ترش مزه و انواع میوه‌ها از جمله انگور، سیب، پرتقال، خرمالو و… هستند.

پوشش گیاهی

گونه‌های گیاهی وحشی چون درخت انجیر کوهی با ارتفاع 20 متر و قدمت 300 ساله است. کاج، اکالیپتوس، بیشه، لاله وحشی و گل محمدی.

حیات وحش

کل و بز (گونه ای از بز کوهی)، قوچ، آهوی جبیر.

غذای محلی

قوروتی، کشک بادمجون، بلغورشیر، گندم پلو، گیپا(پوست شکمبه گوسفند را به صورت کیسه مانند می دوزند وداخل کیسه آن مخلفات قرار می دهند و در بخار می پزند در آخر تمام مواد سرو می شود به غیر از نخی که دوخته شده است پوست آن نیز سرو می گردد).

تفریحات در روستای ازمیغان

1-گشت و گذار در کوچه باغ های روستا :قدم زدن در کوچه باغ های ازمیغان را از دست ندهید. این کوچه ها سرشار از زیبایی هستند و از گذشته ها با شما سخن می گویند. با قدم زدن در این کوچه ها می توانید زیبایی های بیشتری را در گوشه گوشه ی این روستا کشف کنید و لذت ببرید.

2-کویر نوردی: قرار گیری ازمیغان در یک منطقه ی کویری به شما فرصت می دهد که در کنار زیبایی های روستا از دیدن جلوه های کویری و گشت و گذار در میان آن نیز بهره مند شوید پس در این سفر خود را برای کویرنوردی نیز آماده نمایید.

3-عکاسی: در روستای ازمیغان جلوه های زیادی وجود دارند که می توانند به سوژه ای برای عکاسی و ثبت تصاویر منحصر به فرد تبدیل شوند. در این سفر دوربین خود را فراموش نکنید و از عکاسی در چنین فضای زیبایی، غرق در لذت شوید.

4-آب بازی و ماساژ: تعجب نکنید، ازمیغان در دل کویر است اما می تواند فضای مناسبی را برای آب بازی و شنا و تجربه شیرجه به شما بدهد. اگر خواستید که خستگی پاهایتان در برود می توانید آنها را در آب بگذارید تا ماهیان کوچک به سراغتان بیایند و ماساژی لذتبخش را برایتان رقم بزنند.

صنایع دستی

قالی بافی، گلیم بافی، پارچه بافی، حصیربافی با چوب درخت بادام کوهی.

معدن

معدن سنگ(ساختمانی،مرمر).

زیر ساخت های منطقه(آب وبرق و گازوتلفن واینترنت)

آب شرب، برق، تلفن و پوشش تلفن همراه واینترنت دارد.

بهترین زمان سفر به ازمیغان

ازمیغان در هر فصلی دیدنی های خاص خود را دارد و می تواند پذیرای شما باشد:

بهار  : طبیعت ازمیغان در بهار بسیار دیدنی می شود و مسافران زیادی را سوی خود می کشاند.

تابستان : شالیزارهای ازمیغان در تابستان به دیدنی ترین حالت خود در می آیند و بسیار زیبا هستند.

پاییز و زمستان:  آب و هوای کویر معتدل است و دمای هوا کمتر آزارتان می دهد پس علاوه بر بازدید از روستا، فرصت خوبی برای کویر نوردی خواهید داشت.

نزدیکترین فاصله به مراکز درمانی

بیمارستان طبس 40کیلومتر، مرکز بهداشت در داخل خود روستا قرار دارد.

نزدیکترین فاصله به مراکز امنیتی (اداره پلیس)

اداره پلیس شهر طبس فاصله آن تا ازمیغان 40کیلومتر

جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

خرید آنلاین پروازهای داخلی

رزرو هتل های استان خراسان جنوبی

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.