کویر شهداد

کویر شهداد در کجا قرار دارد؟

شهداد واقع در 87 کیلومتری شمال شرق شهر کرمان می باشد (از جنوب غرب به سیرچ و از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری کلوت می رسد)

تاریخچه کویر شهداد

شهر باستانی شهداد قدمتی 6000 ساله دارد و در سال 1347 خورشیدی توسط کاوشگران سازمان میراث فرهنگی ایران کشف شد. در گذشته شهداد “خبیص” نامیده می شد و مرکز ایالت آراتا محسوب می گردید.برخی از باستان شناسان شهداد را همان شهر گمشده سومری آراتا می دانند. بر مبنای اکتشافات حاصل از تحقیقات باستان شناسان، ثابت شد که آراتا همان شهداد کرمان می باشد.که از حائز اهمیت ترین اکتشافات باستان‌شناسی در دوران معاصر، کشف گورستان شهداد است. با توجه بر جهت چرخش خورشید، گورستان های شهداد اغلب شرقی-غربی هستند.

جاذبه های گردشگری شهداد

قلعه کهنه، قلعه رموک، قلعه چغوکی، قلعه بهرام، گورستان‌های باستانی، آب انبار حاج محمد تقی، کارگاه فلز کاری باستانی، آسیاب آبی، باغ شهرداری، باغ کشاورزی و امام زاده زید می باشند. و همچنین از دیگر جاذبه های آن می توان به این موارد اشاره کرد؟

 نبکاهااگر به دنبال جاذبه ای تازه در کویرید به سوی گلدان های کویری بروید که به «نبکا»‌ شهرت دارند. نبکا یا تله گیاهی وقتی به وجود می آید که در پای گیاه، ماسه تجمع کند و به مرور تلی از ماسه شکل بگیرد که تاجی از گیاه بر سر آن است. طول نبکاهای شهداد به 10 متر می رسد؛ در حالی که نبکاهای صحراهای آفریقا تنها 3 متر هستند.

پلی گون ها: شش‌ضلعی های نمکی ایجاد شده کویر به پلی گون مشهورند و در اطراف دریاچه نمکی می توانید آنها را ببینید.

نمک‌زار: در کویر شهداد، به نمک‌زاری با وسعت 100 هکتار بر می خورید که شکل جوشش تخم مرغی دارد و مشابه آن در جای دیگری دیده نمی شود.

کاروانسرای شفیع آباد: در روستای شفیع آباد کاروانسرایی قاجاری وجود دارد که تزیینات آجرکاری جلوه ای زیبا به آن بخشیده اند. این بنا عبارت است از یک دروازه ورودی با دو برج، چهار برج در چهار گوشه کاروانسرا، اتاق هایی دور تا دور کاروانسرا، یک فضای چند اتاقه بالای دروازه، و عمارت ستون دار یک طبقه در ضلع جنوبی کاروانسرا.

رود

تنها رود دائمی این بیابان گسترده، رود شور از میانه کلوت‌ها می‌گذرد و شوری خود را از همین گذر خود می‌گیرد. رود شور که خود را از بلندای شمال‌غرب بیرجند به قلب این کویر می‌رساند، از شورترین آب‌های جهان است و سرشار از انواع املاح معدنی است.

بهترین زمان سفر به کویر شهداد

 بازدید از کلوت‌های شهداد در فصول گرم به دلیل درجه بالای دما در منطقه، طاقت‌فرسا است. بنابراین بهترین فصل برای بازدید از این پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد فصل پاییز است.

کلوت چیست:

کلوت ها عوارضی طبیعی هستند که تقریبا 20 هزار سال پیش با توجه بر شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و در اثر بارندگی، باد و فرسایش ایجاد شده اند. مساحت شهر کلوتی بیش از 11 هزار کیلومترمربع است و در دل کویر لوت واقع می باشد. وجه تسمیه ی کلوت به واژگان ترکیبی آن باز می گردد؛ که از دو بخش ”کل” به معنای شهر یا آبادی و ”لوت” به معنای کویر لوت تشکیل شده است.

بازدید از منطقه کویر شهداد نیاز به مجوز دارد

کلوت های شهداد در کرمان به سه منطقه سبز، نارنجی و قرمز تقسیم می شوند:

منطقه سبز: این منطقه که با رنگ سبز نشان داده می شود، از جاده شهداد-نهبندان حدود 2 کیلومتر امتداد دارد و برای گردشگران قابل مشاهده و تردد است. در صورتی که قصد کویرنوردی حرفه ای و رفتن در دل کویرهای این منطقه ندارید مجوز منطقه سبز برایتان کافی است.

منطقه نارنجی و قرمز: منطقه ی ممنوعه! دو منطقه نارجی و قرمز درست بعد از منطقه سبز شروع می شود و بدون همراه داشتن راهنما و هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوط رفتن به این مناطق ممکن برگشتی نداشته باشد. به دلیل سختی در تشخیص مسیر، احتمال گم شدن و گیر کردن گردشگران در بیابان بسیار زیاد است.

گرم ترین نقطه کره ی زمین کجاست؟

مطابق با پژوهش های پروفسور پرویز کردوانی، بیابان شناس و استاد دانشگاه تهران از کویر شهداد به عنوان زیباترین کویرهای شهداد نام می برد و منطقه کلوت ها را گرم ترین نقطه کره زمین معرفی کرده است. البته این تنها گفته ی پروفسور کردوانی نبود، بلکه در سال 2005 هم ناسا دمای هوای منطقه شهداد در کویر لوت را نزدیک به 70٫7 درجه سانتیگراد اندازه گیری کرد.

علت ایجاد کلوت در کرمان

عامل اصلی شکل گیری کلوت ها در هر کجای جهان، باد و آب است؛ در کرمان هم بادهای 120 روزه ای که از سمت سیستان می وزد سبب فرسایش دیواره های کلوت و پدید آمدن این جاذبه طبیعی شده است. هر بار بارش باران بر روی این کلوت ها چهره ی تازه ای به آن ها می دهد .

آثار به دست آمده از دل کویر

به عقیده ی کارشناسان و باستان شناسان آثار بسیاری از جمله سفال، مجسمه و زیورآلات در این منطقه به دست آمده است، قدیمی ترین اثری که در دل این کویر یافت شده درفش شهداد است که در موزه ملی محافظت می شود .با تمام این تفاسیر منطقه ی شهداد هم از نظر طبیعی پدیده ای منحصر به فرد است و هم از نظر تاریخی اهمیت فراوانی دارد.

تفریحات در کلوت های شهداد

در کلوت ها به سافاری و گشت و گذار بپردازید.  شترسواری در دل دشت کویر موجود است . موتور چهار چرخ (موتورهای چهارچرخ یا ATV یکی دیگر از امکاناتی است که برای کویرگردی می توانید آن را امتحان کنید. با این موتورها می توانید پستی ها و بلندی های کویر را به سرعت بپیمایید و حسابی هیجان کافی را بدست بیاورید.)- پیاده روی و عکاسی  و تماشای ستاره ها در شب.

جاذبه های گردشگری استان کرمان

خرید آنلاین پروازهای داخلی

رزرو هتل های استان کرمان

 

 

 


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.