خالد نبی

 

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله 90 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و 55 کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله واقع شده است .   در اسفند ماه 1397 به همت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان راه ارتباطی کاملا آسفالت شده است و همچنین مسیر آرامگاه خالد نبی تا گورستان پله های سنگ فرش انجام شده است . یک نگهبان در گورستان به صورت دائمی وجود دارد و آب آشامیدنی لوله کشی نیز در کنار کانکس نگهبان موجود می باشد همچنین در کانکس سرویس بهداشتی وجود دارد . ورودی مجموعه گورستان به ازای هر نفر بالای 5 سال 2 هزار تومان است . آژانس گردشگری پر پرواز هما بارها تور خالد نبی را انجام داده است شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 05837237523 تماس حاصل نمایید .

 

راه ارتباطی زیارتگاه خالد نبی کوهستانی بوده، ولی از طریق کلاله و تمرقره قوزی تا آن محل راه دشواری نیست. به دلیل گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان، بهترین زمان برای دیدار از این منطقه ، ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

آپلود عکس

 

در نزدیکی و پایین‌تر از بقعه خالد نبی، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا و دره‌ای بنام پنج شیر و همچنین چشمه خضر دندان قرار دارند. طبق روایات رایج بین اهالی، عالم بابا پدر همسر خالد نبی و چوپان عطا، شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام یا یکی از همراهان وی بوده‌است، که همگی آن‌ها مورد توجه و احترام ترکمن‌ها هستند.

آپلود عکس

در قسمت شرق بقعه چوپان عطا و پیوسته به آن و بر روی یک رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آن‌ها به مراتب کمتر از ارتفاع محل مرقد خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می‌شود که حدود 600 سنگ مزار استوانه‌ای تا ارتفاع حداکثر 2 متر در آن دیده می‌شود این گورستان متعلق به عصر پارینه سنگی است و باستان شناسان کماکان روی این مجموعه گورستان تحقیق  می نمایند. 

 

جاذبه های گردشگری خراسان شمالی  


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.